Wersja angielskaWersja niemiecka      logo bip epuap icon

BIP Najnowsze publikacje


Warning: Creating default object from empty value in /p/modules/mod_feed/helper.php on line 46

Biblioteka - Aktualności


Warning: Creating default object from empty value in /p/modules/mod_feed/helper.php on line 46

GOK - Aktualności


Warning: Creating default object from empty value in /p/modules/mod_feed/helper.php on line 46

Serwis Samorządowy PAP


Warning: Parameter 1 to plgContentSIGPlus::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /p/libraries/joomla/event/event.php on line 67
KOMUNIKAT NR 5 BURMISTRZA MIASTA I GMINY JARACZEWO Drukuj
wtorek, 31 marca 2020

ug

KOMUNIKAT NR 5
BURMISTRZA MIASTA I GMINY JARACZEWO

Szanowni mieszkańcy.

Cieszę się, że po raz kolejny mój komunikat mogę rozpocząć słowami: Na terenie gminy Jaraczewo nie ma przypadku osoby zarażonej koronawirusem, natomiast liczba osób objętych kwarantanną domową lub nadzorem epidemiologicznym jest każdego dnia zmienna, ale utrzymuje się na poziomie nie przekraczającym obecnie 17 osób. Zespół Kryzysowy, którego jestem przewodniczącym, na bieżąco analizuje sytuację i jest przygotowany na ewentualne wdrożenie nowych scenariuszy działania.

 

Przypominam, że od 1 kwietnia Minister Zdrowia wprowadził kolejne ograniczenia. Poniżej przypominam wszystkie, do tej pory wdrożone zalecenia:

 

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.
Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.

 

ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Obowiązuje do: odwołania

 

ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH
Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże. Obowiązuje do: odwołania

 

KOMUNIKACJA PUBLICZNA
Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.

 

SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE
W samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta. Obowiązuje: od 2 kwietnia 2020 r.
Ważne! Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.

 

ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ
Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi. Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.

 

GALERIE HANDLOWE
Ograniczenie dotyczy: działalności galerii i centrów handlowych. Obowiązuje do: do odwołania.

Ważne! W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

 

LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE

Ograniczenie dotyczy: liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie.

Sklepy i punkty usługowe

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile

wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3.

Godziny dla seniorów

W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych

godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Targi

Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3.

Placówki pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

Obowiązuje do: odwołania

 

WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Obowiązuje do: odwołania

 

SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę. Obowiązuje do: odwołania

 

UROCZYSTOŚCI RELGIJNE
W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy). Obowiązuje do: 11 kwietnia 2020 r.

 

GRANICE POLSKI
Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie: obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, osoby, które posiadają Kartę Polaka, dyplomaci, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35),    cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów. Obowiązuje do:  13 kwietnia 2020 r

Ważne! Transport cargo działa normalnie.

 

ZDALNE NAUCZANIE – LEKCJE W INTERNECIE
Wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce są zamknięte. Lekcje i zajęcia nie odbywają się stacjonarnie, a przez Internet za pomocą platform e-learningowych. Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad. Nauczyciele i uczniowie na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje mogą znaleźć materiały dydaktyczne zgodne z aktualną podstawą programową. Obowiązuje do: do 10 kwietnia 2020 r.

Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

 

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA
Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona. Obowiązuje do: do 10 kwietnia 2020 r.

Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

 

GASTRONOMIA
Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu. Obowiązuje do: odwołania.

 

KULTURA
Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m.in. muza, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz  stała działalność  związana z kulturą. Do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone są również zajęcia w szkołach artystycznych. Obowiązuje do: odwołania.
Ważne! Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne.

 

KWARANTANNA

Ograniczenie dotyczy: osób, które:
1. wracają z zagranicy,
2. miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
3. przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP (od 27.03.2020),
4. mieszkają z osobą, która będzie kierowana od 1 kwietnia na kwarantannę (przepis wchodzi w życie 1.04.2020 i dotyczy osób nowo objętych kwarantanną).

Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:
1. w żadnym wypadku nie można opuszczać domu,
2. spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
3. w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
4. w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

Jeśli osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać. Obowiązuje do: odwołania.

 

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

 

Uwzględniając powyższe obostrzenia informuję, że do odwołania:
1) Urząd Miasta i Gminy Jaraczewo pozostaje zamknięty, a wszelkie sprawy można załatwiać telefonicznie bądź listownie, podobnie pozostałe jednostki organizacyjne gminy,
2) zawieszone pozostają zajęcia w żłobku, przedszkolach i szkołach,
3) zamknięte są instytucje kultury: Biblioteka Publiczna i Dom Kultury


Szanowni Państwo,
    Mam świadomość, że powyższe działania stwarzają dla Was pewne niedogodności, zapewniam jednak, że zostały podjęte w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno mieszkańców, uczniów, interesantów, jak i pracowników instytucji gminnych. Dziękuję za wyrozumiałość wobec wprowadzonych zmian dotyczących funkcjonowania.

 

Apeluję: pozostańmy w domach! Dołóżmy wszelkich starań, by w obliczu epidemii zdać egzamin z odpowiedzialności za zdrowie i życie nas wszystkich.


/-/ Dariusz Strugała
Burmistrz Miasta i Gminy Jaraczewo

 

 

spis rolny

logo UE 1

rodzina 500

film rodzina500

wniosek 500

 
baner e urzad

dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

Zo

Darmowa Pomoc Prawna

gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

 

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumSobota, 5 Grudnia 2020 r.

Imieniny obchodzą:

Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina, Krystyna, Pęcisława, Saba

Do końca roku zostało 27 dni.