Wersja angielskaWersja niemiecka      logo bip epuap icon

Badanie statystyczne „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach” Drukuj
poniedziałek, 03 lipca 2017

logggoUrząd Statystyczny w Poznaniu informuje, iż w lipcu br. ponownie realizowane będzie badanie "Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach". Zebrane informacje są wykorzystywane w opracowaniach i analizach statystycznych w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych.

Jaki charakter ma badanie „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach”?

Badanie „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach” jest kwartalnym badaniem ankietowym, realizowanym metodą wywiadu bezpośredniego przez ankieterów, zorientowanym na ocenę skali uczestnictwa mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach krajowych i zagranicznych, z uwzględnieniem wydatków związanych z wyjazdami. W 2017 r. badanie zostanie przeprowadzone w lipcu i październiku.

Jaki jest cel badania?

Dzięki rzetelnie prowadzonym badaniom zdobywamy informację dotyczącą mi. in.:

  • liczby wyjeżdżających mieszkańców Polski według miejsca zamieszkania, cech społeczno-demograficznych i sytuacji materialnej gospodarstwa domowego,
  • podróży krajowych długookresowych, krótkookresowych oraz zagranicznych,
  • kierunków w wyjazdów mieszkańców Polski,
  • celów i długości podróży,
  • rodzaju wykorzystywanej bazy noclegowej,
  • głównego środka transportu,
  • wydatków poniesionych w związku z podróżą.  

Kto prowadzi badania?

Badanie „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach” realizowane jest na terenie całego kraju przez ankieterów statystycznych – pracowników urzędów statystycznych. Każdy z ankieterów na terenie województwa wielkopolskiego posiada legitymację wystawioną przez Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości tożsamość ankietera można potwierdzić telefonicznie w Urzędzie pod numerem telefonu 61 27 98 302 i 61 27 98 356.  

legi 5

Kto uczestniczy w badaniach?

Badanie prowadzone jest metodą reprezentacyjną. Spośród wszystkich gospodarstw domowych losowana jest próba, która pozwala na uogólnienie wyników badania na wszystkie gospodarstwa. Ponieważ uczestnicy badania są dobierani losowo – każdy mieszkaniec Polski ma równe szanse znaleźć się w grupie respondentów – osób odpowiadających na pytania ankietera statystyki publicznej.

Czy można zidentyfikować respondenta?

Nie, nie można, ponieważ badanie jest anonimowe. Odpowiedzi nigdy nie są łączone z danymi członków poszczególnych gospodarstw domowych, takimi jak nazwisko czy adres. Poufność przekazanych ankieterowi danych gwarantuje Ustawa o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88 z 1995 r. z późn. zm.), która mówi: „Zbierane i gromadzone w badaniach statystycznych statystyki publicznej dane jednostkowe (dane osobowe dające się powiązać z konkretną osobą fizyczną) i dane indywidualne (dające się powiązać z podmiotem gospodarczym) są poufne i podlegają szczególnej ochronie”.  

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu ankietowym?

Badanie „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach” pozwala scharakteryzować prywatne i zawodowe podróże mieszkańców Polski, a także przyczyny nieuczestniczenia w tych podróżach, z uwzględnieniem podziału na podróże krajowe i zagraniczne. Zebrane informacje są wykorzystywane w opracowaniach i analizach statystycznych w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych.

Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?

Wszystkie informacje zebrane w badaniu są dostępne jedynie dla pracowników statystyki publicznej zobowiązanych do zachowania tajemnicy statystycznej. Po przeprowadzeniu analiz i opracowaniu danych są one publikowane w formie zbiorczych tablic wynikowych, diagramów, wykresów czy map. Z wynikami badań można zapoznać się korzystając z roczników statystycznych, biuletynów i innych publikacji statystycznych, udostępnianych w formie papierowej, na płytach CD oraz w internecie (www.stat.gov.pl).  

Czego dowiadujemy się z badania „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach”:

wykr 1

wykr 2

wykr 3

wykr 4

Wyniki badania będą dostępne m. in. w: „Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą w 2017 r.” – termin wydania październik 2018 r., „Turystyka w 2017 r.” – termin wydania czerwiec 2018 r.

Więcej informacji o badaniach ankietowych na stronie http://stat.gov.pl/informacja-o-badaniach-ankietowych/ oraz http://poznan.stat.gov.pl/co-gdzie-jak-zalatwic/gdy-skontaktuje-sie-z-nami-ankieter/

 plakat1plakat2

 

rodzina 500

film rodzina500

wniosek 500

 dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

Darmowa Pomoc Prawna

Gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

Wybory samorzadowe 2018

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumCzwartek, 17 Stycznia 2019 r.

Imieniny obchodzą:

Antoni, Jan, Rościsław

Do końca roku zostało 349 dni.