Wersja angielskaWersja niemiecka      logo bip epuap icon

Drukuj
sobota, 19 sierpnia 2017

SZANOWNI MIESZKAŃCY GMINY JARACZEWO

         ugNawałnica jaka przeszła przez naszą gminę wieczorem 11 sierpnia wyrządziła wiele poważnych szkód. Zgłosiliście Państwo już ponad 500 różnego rodzaju uszkodzeń budynków,  tym 252 budynki mieszkalne . Ze wszystkich sił staramy się jak najszybciej wspomóc Was. Jednak procedury jakie obowiązują w tym zakresie nie pozwalają na bardzo szybkie działanie.

          Na koncie gminy są już pieniądze przekazane przez Wojewodę Wielkopolskiego na wypłatę zasiłków celowych. Zasiłki te przysługują osobom, które poniosły straty wyłącznie w budynkach mieszkalnych, a ich wysokość nie może przekroczyć 6 tys. złotych.  Pierwsze zasiłki zostały wypłacone. Chciałbym Państwa uspokoić, do każdego potrzebującego dotrzemy. Niestety wypłata zasiłku poprzedzona musi być wywiadem środowiskowym przeprowadzonym przez pracowników socjalnych. W naszej gminie mamy tylko trzy takie osoby. Od poniedziałku tych pracowników będzie więcej ponieważ zatrudnimy dodatkowo 6 pracowników socjalnych z innych ośrodków pomocy społecznej (z Jarocina, Kotlina i Koźmina Wlkp.). To znakomicie przyspieszy wydanie decyzji i wypłatę środków.

           Z usuwaniem strat nie musicie Państwo czekać do wywiadu środowiskowego. Już teraz możecie dokonywać niezbędnych napraw, gdyż w przypadku zasiłku do 6 tys. złotych nie ma konieczności okazywania się rachunkami czy fakturami. Środki te powinniście przeznaczyć na zabezpieczenie swoich podstawowych potrzeb bytowych w tym trudnym okresie oraz na usunięcie powstałych w budynkach mieszkalnych szkód.

           Kolejnym problemem jest szacowanie wysokości strat. W uproszczonej formule jaką przyjął Rząd RP, poza rzeczoznawcami, szacowania może dokonać pracownik posiadający uprawnienia budowlane. W naszym urzędzie jest tylko jedna taka osoba. I tu prowadzimy starania o pozyskanie dodatkowych osób. Po uzgodnieniach przeprowadzonych z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego mamy nadzieję, że od przyszłego tygodnia nasze siły zostaną wsparte pracownikami Inspektoratów Nadzoru Budowlanego z Jarocina, Krotoszyna i Pleszewa.

        Prace rozpoczęła Komisja do spraw szacowania szkód w rolnictwie. Przy pomocy sołtysów postaramy się dotrzeć do każdego poszkodowanego, by jak najszybciej zebrać wnioski klęskowe i wystąpić do Wojewody Wielkopolskiego o wsparcie również w tym zakresie.

       Podjąłem również starania by zasiłki celowe przysługiwały nie tylko na budynki mieszkalne, ale również gospodarcze. W efekcie przeprowadzonych przeze mnie rozmów z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem nasza gmina znalazła się na liście gmin szczególnie poszkodowanych nawałnicą. W związku z tym wprowadzono również możliwość uzyskania zasiłku celowego w przypadku zniszczeń w budynkach gospodarczych i inwentarskich. Od poniedziałku możliwe będzie składanie wniosków na zasiłki celowe. Pragnę jednak wyjaśnić, że objęte zasiłkiem są tylko te budynki związane z koniecznością zapewnienia warunków bytowych rodzinie tj. stodoły, obory, chlewnie. W tym zakresie nie mieszczą się garaże, szopy, magazyny itp.

Szanowni Państwo.

           Zwracam się do Was z prośbą o wykazanie cierpliwości. Wiem, że w obliczu tragedii każdy chciałby być obsłużony w pierwszej kolejności, ale procedury o którym mówiłem wcześniej powodują, że czas niezbędny na rozpatrzenie wszystkich wniosków może wynieść kilkanaście dni.

                                    Z poważaniem                      
                                    Dariusz Strugała                
                Burmistrz Miasta i Gminy Jaraczewo

Jaraczewo, dnia 19 sierpnia 2017 roku

 

rodzina 500

film rodzina500

wniosek 500

 dobry start

BIP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Dziennik Ustaw

Informacja dla niepełnosprawnych

Wnioski Formularze

Dla inwestora

Turystyka

Przetargi

Darmowa Pomoc Prawna

Gospodarka odpadami

sms

Biuletyn Gazeta

Rozkłady jazdy

rozkladjazdyszkolny

iceo

sip

Inwestycje Unijne

Powiatowy Urząd Pracy

Narodowe Siły Rezerwowe

Wybory samorzadowe 2018

Partnerzy zagraniczni

bilina ico
leuna_ico

nowowolynsk_ico

 

kalendarium

KalendariumPiątek, 14 Grudnia 2018 r.

Imieniny obchodzą:

Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum, Pompejusz, Sławobor, Spirydion

Do końca roku zostało 18 dni.