Procedura i warunki ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego
Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej można składać od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. do skrzynki podawczej przy wejściu do Urzędu Miasta i Gminy Jaraczewo.
Wniosek z odpowiedniki załącznikami (kopiami umów dzierżaw oraz oryginałami faktur) należy wrzucić do skrzynki podawczej w kopercie lub koszulce. Rolnicy, który będą potrzebować oryginały faktur proszeni są o adnotację na wniosku. Oryginały faktur będą do odebrania w budynku Urzędu Miasta i Gminy Jaraczewo po 10 września 2021 r.
W trosce o bezpieczeństwo nie będzie możliwości osobistego konsultowania składanych dokumentów.
Przed złożeniem wniosku możliwe są konsultacje telefoniczne pod numerem 62/740-93-75.
Procedura i warunki ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej w 2021 roku
- Producent rolny w terminie od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. składa wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r.
- Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej jest dostępny na stronie BIP Urzędu Miasta i Gminy w Jaraczewie, w ośrodkach doradztwa rolniczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także przy wejściu do budynku Urzędu Miasta i Gminy w Jaraczewie.
- Faktura powinna spełniać wymogi określone w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.). Możliwe jest dołączenie do wniosku kopii faktur, jednakże muszą one zostać potwierdzone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika urzędu gminy.
- Kwotę zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako:
a) iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej, wynikającej z faktur VAT oraz stawki zwrotu na 1 litr (w 2021 r. wynosi 1,00 zł/litr ) z tym, że kwota zwrotu podatku nie może być wyższa niż kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego 2021 roku. Przy ustalaniu limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
(100 zł/litrów x ilość ha użytków rolnych)
b) iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej, wynikającej z faktur VAT oraz stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego (1,00 zł/litr), liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w 2020 roku wykazana w dokumencie wydanym przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który należy dołączyć do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
(30 zł/litrów x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła)
Wydanie decyzji przez burmistrza ustalającej wysokość zwrotu podatku akcyzowego za 2021 r. nastąpi w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, natomiast wypłata kwoty zwrotu producentom rolnym nastąpi w terminie do 31 października 2021 roku przelewem na rachunek bankowy producenta rolnego podany we wniosku.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!