Informacja - zakup preferencyjny paliwa stałego
Szanowni Mieszkańcy!
W parlamencie trwa proces legislacyjny ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, na podstawie którego ma stać się możliwy zakup węgla przez gminy, a następnie jego sprzedaż mieszkańcom. Obecnie nie istnieją przepisy prawne, na podstawie których mógłbym Państwa poinformować o konkretnej dacie rozpoczęcia sprzedaży. Jednak Gmina Jaraczewo mając na uwadze bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców w okresie zimowym podjęła działania wyprzedzające mające przygotować ewentualny proces dystrybucji.
W tym miejscu pragnę bardzo podziękować mieszkańcom, którzy odpowiedzieli i odpowiadają na prośbę o wyrażenie swojego zapotrzebowania na konkretny rodzaj surowca oraz ilość. Jednostki samorządowe nie były wystarczająco wcześniej informowane o planowany przez władze rządowe przedsięwzięciu. Gmina Jaraczewo nie posiada odpowiedniego placu, sprzętu do załadunku, wagi czy wyszkolonych pracowników aby we własnym zakresie zrealizować to zadanie. Dlatego w środę spotkałem się z dwoma przedsiębiorcami z terenu naszej gminy, którzy zajmują się sprzedażą węgla i posiadają odpowiednią infrastrukturę, zaplecze sprzętowe oraz doświadczenie. Wyrazili oni chęć współpracy, jednak pod warunkiem odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z transportem, ceną, jakością węgla czy sprawami podatkowymi.
Niestety dotychczas nie otrzymaliśmy konkretnych informacji ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych, czy Wojewody Wielkopolskiego, wyznaczonego przez Prezesa Rady Ministrów na koordynatora działań w naszym województwie.
Zwrócono się więc do Urzędu Wojewódzkiego o odpowiedź na następujące pytania, które wyrażane są zarówno przez mieszkańców jak i władze gminy:
1. pochodzenie węgla i jego jakość (kaloryczność, zawartość siarki, popiołu),
2. kto będzie ponosił odpowiedzialność za przedstawione informacje o jakości surowca,
3. czy będzie istniała możliwość reklamacji dla mieszkańców ze względu na niewystarczającą jakość węgla, a co za tym idzie również reklamacji przez gminę do punktu, z którego węgiel zakupiono,
4. przewidywany termin rozpoczęcia sprzedaży,
5. czy będzie obowiązywał limit - a jeśli tak to jaki - jednorazowego zakupu,
6. w jaki sposób zostaną uregulowane kwestie podatkowe, księgowe i rozliczeniowe.
Dopiero wyjaśnienie wyżej wymienionych kwestii, przez odpowiedzialne za cały proces organy państwa, jakimi są Minister Aktywów Państwowych i Wojewoda Wielkopolski, będzie miało wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji, czy Gmina Jaraczewo przystąpi do realizacji procedowanej ustawy. Należy podkreślić, że będzie to możliwe jedynie we współpracy z wcześniej wspomnianymi prywatnymi podmiotami, posiadającymi odpowiednie zaplecze, które swoją decyzję również warunkują przedstawieniem konkretnych i wyczerpujących informacji.
Jako gmina musimy mieć przede wszystkim pewność, że sprzedawany węgiel trafiający do Państwa domostw będzie odpowiedniej jakości, przez co nie narazi mieszkańców, przedsiębiorców oraz budżetu gminy na straty.
W związku z tym Gmina Jaraczewo będzie prowadziła działania mające na celu ułatwienie Państwu dostępu do węgla, jednak przy zachowaniu należytej ostrożności, mającej chronić interes indywidualny mieszkańców jak i wspólny gminy.
Dariusz Strugała
Burmistrz Miasta i Gminy Jaraczewo
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!