Gmina Jaraczewo
Powróć do: Ziemia Jaraczewska

Miejsca Pamięci

Wykaz Miejsc Pamięci na terenie Gminy Jaraczewo1) Pomnik upamiętniający pilotów amerykańskich, którzy próbując uszkodzonym samolotem typu BOEING B-17F przelecieć linię frontu, rozbili się pod Jaraczewem 9 lutego 1945 r.
    Pomnik położony jest w Jaraczewie, przy drodze do Chwałkowa Kościelnego. Jego fundatorem był Ryszard Czabański. Obiekt odsłonięto uroczyście 30 czerwca 1991 r.

Pomnik lotników

2) Obelisk w hołdzie poległym i pomordowanym w I i II wojnie światowej
    Obelisk położony jest przy wyjeździe z Jaraczewa w kierunku Gostynia. Poprzednio w tym miejscu stał pomnik, który został jednak zniszczony podczas okupacji. Obiekt odsłonięto 9 maja 1979 r

Obelisk Jaraczewo

Aktualny Pomnik „W HOŁDZIE MIESZKAŃCOM ZIEMI JARACZEWSKIEJ, KTÓRZY ODDALI SWE ŻYCIE ZA NASZĄ WOLNOŚĆ" odsłoniety 9 listopada 2014 r.

Pomnik w hołdzie mieszkańcom ziemi Jaraczewskiej

3) Pomnik upamiętniający poległych bohaterów w pierwszych walkach za ojczyznę 1918/20 r. (w tym dwóch Powstańców Wielkopolskich)
    Pomnik położony jest w miejscowości Góra, przy kościele parafialnym. Powstał on na fundamentach, które do reszty nie zostały rozbite podczas okupacji przez Niemców. Obiekt ufundowali mieszkańcy parafii Góra. Odsłonięcia dokonano 5 września 1982 r.

Pomnik upamiętniający poległych bohaterów

4) Obelisk upamiętniający poległych w czasie potyczki z Niemcami dnia 31.01.1945r.

Obiekt położony jest w lesie we wsi Bielejewo (leśnictwo Osiek). Obelisk odsłonięto w 1973 roku z okazji 28 rocznicy wyzwolenia Ziemi Jarocińskiej.

OsiekObelisk Bielejewo

5) Tablica pamiątkowa ku czci Bohaterów Armii Poznań
    Tablicę na szkole w Jaraczewie umieszczono 11 listopada 2008 r.

 

6) Tablica pamiątkowa ku czci Ewarysta Estkowskiego
    Tablicę na szkole w Wojciechowie umieszczono 1 września 1990 r.